Asics Clovis Invitational Championship Race: 

Team & Individual Watch List 

Watch list for current top 20 teams and 8 individuals is basically strictly off of 2022 results.  This is the last watch list before official entries for the Championship races are posted on Tuesday, October 4.  Results through October 1 will be evaluated to make final decisions concerning teams and individuals earning invitations to the championship starting line.  Not all of the teams or individuals on the watch list raced this week.  Some of the teams that did race ran B teams, split teams or had athletes on college visits.

 

If you are accepted into the championship race on October 4, teams are expected to run a full scoring team in the championship race only.  If you are an accepted championship individual, you are expected to run in that race only.  If you no longer want to be considered for the championship race, please contact meet management immediately. 

Girls Championship Race Watch List Teams

  • Ayala          

  • Buchanan 

  • Clovis North

  • Dana Hills 

  • Granite Bay

  • Great Oak

  • Huntington Beach

  •  JSerra

  • La Canada

  • La Costa Canyon

  • La Jolla 

  • Los Altos 

  • Monte Vista, Danville 

  • Newbury Park   

  • Oak Ridge

  • Oaks Christian 

  • Santiago, Corona  

  • St. Francis, Mountain View 

  • St. Francis, Sacramento 

  • Ventura  

  • Honorable mention teams for the girls in alpha order:  Sanger

Girls Championship Race Watch List Individuals

  • Cameron Macias            Clovis West 

  • Lianna Guerra                Highland, Bakersfield 

  • Mia Torrecillas                Highland, Bakersfield 

  • Hanne Thomsen             Montgomery

  • Brianne Smith                Quartz Hill   

  • Sophie Polay                   Santa Margarita 

  • Ashlyn Boothby               Scotts Valley 

  • JiaLian Mackey               Viewpoint  

  • Honorable mention Girl Individuals alphabetical by runner’s last name: Jie Ye Denise Chen-Claremont, Kinga Czajkowski-Palo Alto 

 Boys Championship Race Watch List Teams

  • Ayala            

  • Buchanan

  • Clovis

  • Crescenta Valley 

  • Dana Hills 

  • Granada, Livermore 

  • Great Oak 

  • Hart

  • Jesuit

  • Madera South

  • Menlo

  • Monte Vista, Danville 

  • Newbury Park 

  • Palo Alto 

  • San Clemente  

  • San Luis Obispo  

  • Santiago, Corona 

  • Saugus 

  • Tesoro

  • Ventura 

  • Honorable mention teams for the boys in alpha order:  Dougherty Valley, Royal, Yosemite 

 Boys Championship Race Watch List Individuals

  • Sean Morello                    Albany 

  • Will Douglas                     Camden Central (Tennessee)   

  • Carter Spradling              Clovis East 

  • Ryan Mitchell                   Davis

  • Jason Parra                     Long Beach Millikan 

  • Cameron Rhone              Long Beach Poly 

  • Broen Holman                 Sonora Union, SJS 

  • Billie Issa                          West Ranch 

  • Honorable mention Boy Individuals alphabetical by runner’s last name: Lucas Cohen-Albany, Noah de La Rionda-Royal, Andrew Richards-Dougherty Valley, Micah Sanchez, Liberty Charter, San Diego